İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEB Bakanı öğrencilere güzel haberi verdi! Mahmut Özer: “Kesinlikle almasınlar ücretsiz olacak”

Ağrı ziyareti sonrasında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı eğitim gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okulun bulunmadığının altını çizen Özer, zaman zaman kapatılan okullar olduğunu belirtti. Aynı hafta içerisinde en fazla 3 okulun kapandığı bilgisini paylaşan Bakan eğitim öğretime dikkat çekerek 20 milyonluk kitleyi ilgilendirdiğini söyledi. 850 bin derslikte kapanan sınıflar olduğunu sözlerine ekleyen Özer, aşı konusunda öğretmenlerin yakaladığı ortalamaya vurgu yaparak okulların açık kalmasında en büyük avantajın öğretmenler olduğunu belirtti. Eğitimde fırsat eşitliği için harekete geçtiklerini söyleyen Özer, yapılması planlanan adımları anlattı. İşte MEB Bakanı Mahmut Özer’in Ağrı ziyareti sonrası yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar…

Velilere ve Öğrencilere Seslendi: “Yardımcı Kaynak Almasınlar”

Eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak için devletin üzerine gereken vazifeleri yerine getirdiğini ifade eden Özer, yardımcı kaynakların tüm okullarda tüm sınıf ve kademelerde ücretsiz olarak yıllardan beri ücretsiz dağıtıldığını söyledi. Açıklamasının devamında ” Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak her ayın ilk haftası bu dağıtılan ders kitaplarına ilaveten destekleyici, yardımcı kaynak, etkinlik kitapları, fasiküller, öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi bir çalışma yaptık ve her ayın ilk haftası bunları elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin, tüm öğretmenlerimizin kullanımına ücretsiz olarak açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitim sisteminde kitaplarla ilgili her türlü destekleyici materyali Milli Eğitim Bakanlığı olarak üreteceklerine dikkat çeken Özer, bu yardımcı kaynakların İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde basılarak sosyoekonomik olarak dezavantajlı gruplara ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Öğrenci ve velilere seslenen Bakan ” kesinlikle yardımcı kaynak almasınlar” diyerek sözlerini noktaladı.

Bin Tablet Dağıtılacak!

Ağrı’da yüz yüze eğitimde geçen 6 haftalık periyodu değerlendireceklerini söyleyen Özer, eğitimin kalitesinin artırılması için vali, milletvekili, belediye başkanı ve il ve ilçe milli eğitim müdürleriyle görüştüğünü belirtti. Açıklamasında Ağrı’daki öğrencilere 1000 tane tablet dağıtacaklarını söyleyen Özer, bu dağıtımların valiliklerin koordinasyonuyla yapılacağını sözlerine ekledi. 

En Büyük Görev Velilerde!

Öğrenci ve öğretmenlerin aşı olması konusuna da değinen Milli Eğitim Bakanı, 1 milyon 200 bin öğretmende birinci doz aşı oranın yüzde 92,45 oranlarına çıktığı bilgisini paylaştı. İkinci doz aşı olan öğretmen sayısı ise yüzde 86 civarında seyretti. ” Şu anda okulları açık tutmayla ilgili en büyük avantajımız öğretmenlerimizin oldukça aşı oranlarının yüksek olması.” diyen Özer Avrupa ülkelerinden örnekler vererek Türkiye’nin Finlandiya, İsveç, Almanya gibi ülkeleri geride bıraktığını belirtti.

Kapanan Okul Bulunmuyor!

Türkiye’de 850 bin sınıfta yüz yüze eğitim verildiğine dikkat çeken Özer mutlaka kapatılan sınıflar olduğunu söyledi. Şu an için kapalı olan okul olmadığını belirten Özer Sağlık Bakanlığının belirlediği tarihlerde sınıfların eğitime tekrar başladığını hatırlattı.  Daha önceden kapatılan bin 150 sınıfın bugün itibariyle yüz yüze eğitime başladı. Sistemde problem olmadığını vurgulayan Özer ” Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği yönergeler çerçevesinde devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Print Friendly, PDF & Email

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir